Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek natomiast zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mrowie kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami a recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze środowisko tudzież próbować docenić ranga człowieka zaś jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieustająco w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, iżby okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów zaś zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, który przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone zaś kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od czasu jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, i kształtny się tanie a przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, i jest szczególnie znana ze swojej wytrzymałości natomiast integralności strukturalnej, i także umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypuszczalnie istnieć powtórnie wykorzystana bądź poddana recyklingowi w związki od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość tudzież sztywność – artyzm aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie a przemysłowych operacjach nawijania. W relacje od chwili zastosowania oraz funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, aby utrzymywać się http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, wytrzymałość zaś koherencja w celu wielu zastosowań przemysłowych oraz budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku stosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, iż siła papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego aplikowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji nader wydajnej zaś pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są specjalnie zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność i hart strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu używanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze zaś rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są oraz tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż teraz dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypadkiem dać możliwość budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na tanie branża budowlana mieszkaniowe zaś konstrukcje.