Postawa tudzież behawior człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań natomiast predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei bądź obiektów. Wpływa ona na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy czynić albo oszczędzać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo prosty badania robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeżeli figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy tudzież porażki w życiu zależy od momentu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne zaś niezmiernie trudne aż do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w jaki informacja figura reaguje na swoją postawę. Ta odpowiedź jest czy też pozytywna czy też negatywna, w układy od chwili tego, podczas gdy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami przypuszczalnie ignorować chodzić aż do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby czy też ma odrobinę szacunku do niej przypuszczalnie http://www.chrzastowski.pl zademonstrować tę postawę na skroś mówienie konkretnie do tej osoby. Na zachowanie przypadkiem ingerować niemało czynników poza postawą, w tym przekonania na rzecz siebie natomiast innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne natomiast wygoda. Jest to czyn bądź odpowiedź osoby w odpowiedzi na zewnętrzne albo wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który cokolwiek funkcjonuje ewentualnie działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w sprecyzowany sposób. Może owo obejmować ocenę ludzi, spraw, przedmiotów względnie wydarzeń. Takie oceny są cyklicznie pozytywne bądź negatywne, wszak mogą też znajdować się od czasu do czasu niepewne. Na przykład, możesz dysponować mieszane uczucia co do konkretnej osoby ewentualnie sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje kilka różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są niekiedy określane jako CAB czy też alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli i przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: podczas gdy obiekt, osoba, przeciwność ewentualnie wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy postura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje sporo czynników, które mogą przyczyniać się na to, gdy oraz w jakim celu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się prosto z mostu w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego bądź mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne zaś normy społeczne mogą dysponować żywy waga na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, jak http://www.obiala.pl siła robocza powinni się chronić w określonej roli ewentualnie kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane wewnątrz właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się przyuczyć na multum sposobów. Zastanów się, w który podejście reklamodawcy wpływają na Twoje postępowanie do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten intrygujący a ciekawy dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się dodatkowo postaw na skroś obserwację ludzi dookoła nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają multum czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców a z reguły zaczynają wytaczać argumenty podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż u dołu pewnymi warunkami zasoby ludzkie są bardziej skłonni oszczędzać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są często wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl zwyciężyć lub zgubić w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, tak aby zaadaptować się do zachowania
W niektórych przypadkach kadry mogą ano przeobrazić swoje nastawienie, żeby lepiej dopasować je do swojego zachowania. Dysonans badawczy owo zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli czy też przekonań. Aby zmniejszyć to napięcie, ludzie mogą przeistoczyć swoje postawy, ażeby odzwierciedlić swoje inne przekonania albo rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, tymczasem zaczynasz napotykać się z kimś, który jest nadzwyczaj chybotliwy finansowo. Aby zmniejszyć zasilanie spowodowane sprzecznymi przekonaniami i zachowaniem, masz dubel możliwości. Możesz zakończyć alians a poszukać partnera, kto jest w wyższym stopniu bezpieczny finansowo, czy też możesz słabnąć prestiż stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pomiędzy sprzecznym nastawieniem natomiast zachowaniem, musisz względnie przeistoczyć nastawienie, względnie odmienić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym gigantyczny znaczenie na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą i wywołać jej zmianę.