Postawa i behawior człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań oraz predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei względnie obiektów. Wpływa płeć nadobna na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy wykonywać lub szczędzić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo nieskomplikowany postępowanie robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, o ile budowa ciała osoby dostaje lepiej. Sukcesy a porażki w życiu zależy od postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to związki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne natomiast niesłychanie trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w który informacja postać reaguje na swoją postawę. Ta odpowiedź jest czy też pozytywna względnie negatywna, w stosunki od momentu tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami być może ignorować chodzić do szkoły bądź studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby względnie ma niewiele szacunku do niej prawdopodobnie http://www.chrzastowski.pl pokazać tę postawę przez mówienie wyraźnie do tej osoby. Na zachowanie być może ingerować wiele czynników nie zważając na postawą, w tym przekonania na temat siebie oraz innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne tudzież wygoda. Jest to działanie albo riposta osoby w odpowiedzi na zewnętrzne lub wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który coś funkcjonuje czy też działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w wskazany sposób. Może to nieść ocenę ludzi, spraw, przedmiotów ewentualnie wydarzeń. Takie oceny są nierzadko pozytywne bądź negatywne, jednakowoż mogą podobnie stanowić nieraz niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby względnie sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są niekiedy określane jak CAB lub alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli tudzież przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: podczas gdy obiekt, osoba, kłopot lub wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: gdy sylwetka wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mnóstwo czynników, które mogą przyczyniać się na to, kiedy natomiast dlaczego kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się szczerze w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne zaś normy społeczne mogą dysponować intensywny istotność na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, kiedy http://www.obiala.pl ręce do pracy powinni się ochraniać w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane za właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się przyuczyć na krocie sposobów. Zastanów się, w jaki badania reklamodawcy wpływają na Twoje postawa do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten pociągający zaś intrygujący dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się i postaw na skroś obserwację ludzi dookoła nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dzieci spędzają niemało czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców natomiast tak bywa zaczynają dowodzić podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami ludzie są w wyższym stopniu skłonni oszczędzać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w wielu przypadkach wyrażane.
Kiedy możesz cokolwiek http://www.brewinski.pl zwyciężyć bądź zarzucić w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, tak aby przykroić się aż do zachowania
W niektórych przypadkach kadry mogą w rzeczy samej przeistoczyć swoje nastawienie, tak aby lepiej zaadaptować je aż do swojego zachowania. Dysonans badawczy owo zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli ewentualnie przekonań. Aby słabnąć to napięcie, ręce do pracy mogą zmienić swoje postawy, aby odzwierciedlić swoje inne przekonania bądź rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, wszak zaczynasz spotykać się spośród kimś, który jest nader chwiejący się finansowo. Aby słabnąć prąd podyktowane sprzecznymi przekonaniami oraz zachowaniem, masz dwie możliwości. Możesz doprowadzić do końca unia i poszukać partnera, jaki jest bardziej sprawdzony finansowo, bądź możesz zmniejszyć autorytet stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem natomiast zachowaniem, musisz albo przeobrazić nastawienie, względnie zmienić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym duży prestiż na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą dodatkowo sprawić jej zmianę.